Numer 1/2 2016

TAK się składa, że prawie każda nowa inwestycja w śródmieściu, czy na Wyspie Spichrzów, wywołuje spory i kontrowersje. Tak było choćby w 1998 roku, kiedy rozpoczynaliśmy wydawanie ,,30 Dni”, i kiedy trwały dyskusje nad projektem „City Forum”, czy projektem zabudowy zachodniej pierzei Targu Węglowego.

Nie da się ukryć, że Gdańsk znajduje się w dość szczególnej sytuacji. Śródmieście zostało niemal całkowicie zniszczone pod koniec wojny, a odbudowa objęła tylko najbardziej doniosłe historycznie fragmenty ścisłego centrum. U progu lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy – jak się wydaje – zniknęly ideologiczne ograniczeniu, które uniemożliwiały powstawanie dobrej i najlepszej architektury, dość powszechne było pragnienie i oczekiwanie, że teraz można będzie zbudować centrum miasta na nowo, a przynajmniej rozsądnie dokończyć odbudowę.
Kiedy zastanawiamy się czasem, dlaczego przez te ostatnie lata tak duże obszary śródmieścia, mające prestiżowy charakter, pozostawały jednak niezagoapodarowane, dochodzimy do wniosku, że jedną z przyczyn była obawa, iż to, co zostanie zbudowane, nie będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom i marzeniom. Ta obawa – wydaje się – krępowała i decydentów, i inwestorów, i powodowała, że przez cale lata w wielu miejscach niewiele się działo.

Na początku tego roku uwagę wielu gdańszczan skupił spór wokół budowy osiedla, które nazywa się „Bastion Wałowa” (dominują w nim cztery dość standardowe wieżowce) i którego budowa rozpoczyna się właśnie przy ulicy Wałowej. Prawie dla wszystkich, łącznie z władzami miasta, jest zrozumiale, że ten rodzaj architektury wznoszonej w tym miejscu nie stanowi dobrego otwarcia, jeśli chodzi o zabudowę terenów postoczniowych. I coraz częściej pojawia się żal, że być może tracimy szansę (a była ona wyjątkowa, choć przypadkowa), by śródmieście Gdańska stało się miejscem niezwykłym i dla wszystkich przyjaznym.

Grzegorz Fortuna

30 dni 1/2 (123/124) 2016
Numer
30 dni 1/2 (123/124) 2016
Opis
Solidarni z Lechem Wałęsą, PKM, MIIWŚ, Powrót tramwaju, ksiądz Paul Schutz, Robert Reinick, Albert Gottheil, Osiedle przy ul. Na Wzgórzu, Targ Maślany, Cesarski orszak na Hucisku, Katastrofa budowlana przy Chlebnickiej, Widok na Rybackie Pobrzeże
Autor
Wydawca
Millenium Media Sp. z o.o.